Vishay/Dale RNC55H3401FSR36
RNC55H3401FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3401FSR36
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3401FSR36.pdf
Availability of RNC55H3401FSR36
QUANTITY
RNC55H3401FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3401FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3401FSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3401FSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3401FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3401FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3401FSR36
CAP FILM 1000PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 410MA 610 MOHM datasheet.pdf
IC PLD 8MC 12NS 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE 3A 125V W/ALBALOY PIN FAST datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 400 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf