KEMET CBR02C270J9GAC
CBR02C270J9GAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR02C270J9GAC
Brief Description
CAP CER 27PF 6.3V NP0 0201
Datasheet Download
CBR02C270J9GAC.pdf
Availability of CBR02C270J9GAC
QUANTITY
CBR02C270J9GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR02C270J9GAC
Internal Part NumberEIS-CBR02C270J9GAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR02C270J9GAC
Related LinksCBR02C2, CBR02C270J9GAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR02C270J9GAC Details Description
Related parts for CBR02C270J9GAC
RES SMD 487 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP PTFE 6.2PF 0.5PF 500V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TRIPOD MTG ACCESSORY/HOLDER datasheet.pdf
IC REG DDR-SDRAM 8-MSOP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT SKT datasheet.pdf