Vishay/Dale RNC55H3402FSRE6
RNC55H3402FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3402FSRE6
Brief Description
RES 34K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3402FSRE6.pdf
Availability of RNC55H3402FSRE6
QUANTITY
RNC55H3402FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3402FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3402FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3402FSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3402FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3402FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3402FSRE6
CONN HEADER 60POS 4MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP INV 8SOIC datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
EVAL BOARD ANT MIXTUS datasheet.pdf
RES 301 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 13POS HL LOW P datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf