Vishay/Dale RNC55H3403BMRE6
RNC55H3403BMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3403BMRE6
Brief Description
RES 340K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3403BMRE6.pdf
Availability of RNC55H3403BMRE6
QUANTITY
RNC55H3403BMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3403BMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3403BMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3403BMRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3403BMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3403BMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3403BMRE6
TOOL SPLITTER 0.18-1.0" datasheet.pdf
IC REG 6OUT BCK/LINEAR 20USMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 1005 datasheet.pdf
SGE88-0-1520-3000C-3000C datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf