Vishay/Dale RNC55H3403FRB14
RNC55H3403FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3403FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3403FRB14.pdf
Availability of RNC55H3403FRB14
QUANTITY
RNC55H3403FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3403FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3403FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3403FRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3403FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3403FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3403FRB14
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN TRB PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
PMI NEON DATALITE CLR 56K STOVE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
105FXE-SC-80 SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf