Vishay/Dale RNC55H3403FRB14
RNC55H3403FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3403FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3403FRB14.pdf
Availability of RNC55H3403FRB14
QUANTITY
RNC55H3403FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3403FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3403FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3403FRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3403FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3403FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3403FRB14
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 12V WT DOME BLUE datasheet.pdf
KIT CONN PICO-SPOX SERIES datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 30A 8DFN datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 620V 12% THROUGH HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 550MA 400 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
HEADER ASSY, 23 POS VERTICAL datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 196 CLBs, 3000 Gates, 217MHz, PQCC84 IC datasheet.pdf