Vishay/Dale RNC55H3403FSRSL
RNC55H3403FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3403FSRSL
Brief Description
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3403FSRSL.pdf
Availability of RNC55H3403FSRSL
QUANTITY
RNC55H3403FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3403FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3403FSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3403FSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3403FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3403FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3403FSRSL
IC SMART BATTERY 500MAH 16-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 100POS 180DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 61.11 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC CODEC AUD 24BIT 114DB 28TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf