Vishay/Dale RNC55H6262BSB14
RNC55H6262BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6262BSB14
Brief Description
RES 62.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6262BSB14.pdf
Availability of RNC55H6262BSB14
QUANTITY
RNC55H6262BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6262BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6262BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6262BSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6262BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6262BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H6262BSB14
FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SMART CARD READER 1/PM 48-QFN datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 14-SOIC datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 256POS GOLD datasheet.pdf