Vishay/Dale RNC55H3483BSRSL
RNC55H3483BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3483BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 348K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3483BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3483BSRSL
QUANTITY
RNC55H3483BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3483BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3483BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3483BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3483BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3483BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3483BSRSL
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 160VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf