Vishay/Dale RNC55H3520FSRE6
RNC55H3520FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3520FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 352 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3520FSRE6.pdf
Availability of RNC55H3520FSRE6
QUANTITY
RNC55H3520FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3520FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3520FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)352
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3520FSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3520FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3520FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3520FSRE6
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28DIP datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED SHORT 3MM T/H datasheet.pdf
PILOT LIGHT 6VDC LED ROUND RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN D-SUB CABLE BUSHING 9 POS datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 7POS .050" T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V 8A datasheet.pdf