Vishay/Dale RNC55H3520FSRE6
RNC55H3520FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3520FSRE6
Brief Description
RES 352 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3520FSRE6.pdf
Availability of RNC55H3520FSRE6
QUANTITY
RNC55H3520FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3520FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3520FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)352
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3520FSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3520FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3520FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3520FSRE6
MOSFET N-CH 100V 33A TO-3PF datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 12POS MX23A datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAB CON 20 PIN F80 A176 STAN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf