Vishay/Dale RNC55H3571FMBSL
RNC55H3571FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3571FMBSL
Brief Description
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3571FMBSL.pdf
Availability of RNC55H3571FMBSL
QUANTITY
RNC55H3571FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3571FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3571FMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3571FMBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3571FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3571FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H3571FMBSL
CBL RIBN 50COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 R/A datasheet.pdf
IC BATTERY COULOMB COUNTR 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
TRANSFORMER LINE 1.33:1 270UH datasheet.pdf
2.5 W/B HSG datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V datasheet.pdf
CONN SOCKET LGA 1156POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf