Vishay/Dale RNC55H3573BSR36
RNC55H3573BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3573BSR36
Brief Description
RES 357K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3573BSR36.pdf
Availability of RNC55H3573BSR36
QUANTITY
RNC55H3573BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3573BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3573BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3573BSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3573BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3573BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3573BSR36
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MINI FIT REC 6POS 555706RBLACK datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CAP MICA 3000PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf