Vishay/Dale RNC55H35R7BRB14
RNC55H35R7BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H35R7BRB14
Brief Description
RES 35.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H35R7BRB14.pdf
Availability of RNC55H35R7BRB14
QUANTITY
RNC55H35R7BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H35R7BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H35R7BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H35R7BRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H35R7BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H35R7BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H35R7BRB14
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
JUMPER-H1505TR/A3048V/H1505TR 3" datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15M OHM 5% 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
FILTER SAW 915MHZ REMOTE SMD datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf