Vishay/Dale RNC55H3611BSB14
RNC55H3611BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3611BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.61K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3611BSB14.pdf
Availability of RNC55H3611BSB14
QUANTITY
RNC55H3611BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3611BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3611BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3611BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3611BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3611BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3611BSB14
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT363 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X8R 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH UART 2.0+EDR datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 60A TO247 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 5POS datasheet.pdf