Vishay/Dale RNC55H3611BSRE6
RNC55H3611BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3611BSRE6
Brief Description
RES 3.61K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3611BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3611BSRE6
QUANTITY
RNC55H3611BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3611BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3611BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3611BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3611BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3611BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3611BSRE6
IC REG DL BUCK/LINEAR 10TMLF datasheet.pdf
SENSOR UNIPOL HALL-EFFECT DGTL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HSC HIGH ACCURACY 1% TOTAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC XO 4.1943MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf