Cornell Dubilier Electronics 380LQ271M450H052
380LQ271M450H052 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ271M450H052
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
380LQ271M450H052.pdf
Availability of 380LQ271M450H052
QUANTITY
380LQ271M450H052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ271M450H052
Internal Part NumberEIS-380LQ271M450H052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)737 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.78A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ271M450H052
Related Links380LQ271, 380LQ271M450H052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ271M450H052 Details Description
Related parts for 380LQ271M450H052
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX W/STORAGE 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 432K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 32POS datasheet.pdf