Vishay/Dale RNC55H3650BMBSL
RNC55H3650BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3650BMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 365 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3650BMBSL.pdf
Availability of RNC55H3650BMBSL
QUANTITY
RNC55H3650BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3650BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3650BMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3650BMBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3650BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3650BMBSL Details Description
Related parts for RNC55H3650BMBSL
Crystal 36.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.024 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS M20 5V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 850MA 175.5 MOHM datasheet.pdf
IGBT 360V 44A 187W I2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
GPS SMT PATCH ANTENNA 1575MHZ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf