Vishay/Dale RNC55H3650BMRSL
RNC55H3650BMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3650BMRSL
Brief Description
RES 365 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3650BMRSL.pdf
Availability of RNC55H3650BMRSL
QUANTITY
RNC55H3650BMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3650BMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3650BMRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3650BMRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3650BMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3650BMRSL Details Description
Related parts for RNC55H3650BMRSL
CONN HOUSING DUAL ROW 36POS .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.3A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf