Vishay/Dale RNC55H3650FSB14
RNC55H3650FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3650FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3650FSB14.pdf
Availability of RNC55H3650FSB14
QUANTITY
RNC55H3650FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3650FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3650FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3650FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3650FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3650FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3650FSB14
SCR SMT NON-ISOLATE 1KV 10A DPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 3.4A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER QUAD 20-QSOP datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 16-VFQFPN datasheet.pdf
IGBT 1200V 80A 240W TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf