Vishay/Dale RNC55H3651DSB14
RNC55H3651DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3651DSB14
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3651DSB14.pdf
Availability of RNC55H3651DSB14
QUANTITY
RNC55H3651DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3651DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3651DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3651DSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3651DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3651DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3651DSB14
JUMPER-H1504TR/A2015V/X 10" datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 16POS SINGLE datasheet.pdf
RES 10K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf