Vishay/Dale RNC55H36R5BSRE6
RNC55H36R5BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H36R5BSRE6
Brief Description
RES 36.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H36R5BSRE6.pdf
Availability of RNC55H36R5BSRE6
QUANTITY
RNC55H36R5BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H36R5BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H36R5BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H36R5BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H36R5BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H36R5BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H36R5BSRE6
IC ADC 20BIT LC2MOS 20-SOIC datasheet.pdf
IC 1-PORT T1/E1/J1 TXCVR 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PLG 10POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf