Vishay/Dale RNC55H36R5FSB14
RNC55H36R5FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H36R5FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H36R5FSB14.pdf
Availability of RNC55H36R5FSB14
QUANTITY
RNC55H36R5FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H36R5FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H36R5FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H36R5FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H36R5FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H36R5FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H36R5FSB14
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC PSRAM 64MBIT 85NS 54VFBGA datasheet.pdf
KIT BASIC EVAL 433MHZ KH2 SERIES datasheet.pdf
LED E10 BASE T3-1/4 BLUE 14V datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
C/A MTRJ-LC DUP OFNR XG datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRI DUSTCAP 24 RECP PLASTIC datasheet.pdf
RES 160 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS F R/A .590 datasheet.pdf