Vishay/Dale RNC55H3741FSBSL
RNC55H3741FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3741FSBSL
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3741FSBSL.pdf
Availability of RNC55H3741FSBSL
QUANTITY
RNC55H3741FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3741FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3741FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3741FSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3741FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3741FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3741FSBSL
RES SMD 5.11KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LCD MODULE 20X2 CHARACTER datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 22POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
2.5 WTB WAFER ASSY RA W/KINK datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
DITTO SG/END HARNESS 2 CKT .15M datasheet.pdf
PWR AMP 4W 24DB 30GHZ BARE DIE datasheet.pdf