Vishay/Dale RNC55H3742FSRSL
RNC55H3742FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3742FSRSL
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3742FSRSL.pdf
Availability of RNC55H3742FSRSL
QUANTITY
RNC55H3742FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3742FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3742FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3742FSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3742FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3742FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3742FSRSL
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED ORANGE DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.8PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES 75 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 48.7 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 70NS 64FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 65.55MHZ CMOS SMD datasheet.pdf