Vishay/Dale RNC55H3743BRRE6
RNC55H3743BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3743BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 374K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3743BRRE6.pdf
Availability of RNC55H3743BRRE6
QUANTITY
RNC55H3743BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3743BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3743BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3743BRRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3743BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3743BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3743BRRE6
IC OPAMP DIFF 700MHZ 16QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PWR JACK R/A 2MM SEALED datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FN ADJ APP 2.8MM CRMP TERM M/F datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf