Vishay/Dale RNC55H3743BRRE6
RNC55H3743BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3743BRRE6
Brief Description
RES 374K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3743BRRE6.pdf
Availability of RNC55H3743BRRE6
QUANTITY
RNC55H3743BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3743BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3743BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3743BRRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3743BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3743BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3743BRRE6
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 10POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RECPT 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100 BLACK datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf