Vishay/Dale RNC55H3782FSB14
RNC55H3782FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3782FSB14
Brief Description
RES 37.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3782FSB14.pdf
Availability of RNC55H3782FSB14
QUANTITY
RNC55H3782FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3782FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3782FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3782FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3782FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3782FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3782FSB14
RES SMD 28 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DISPLAY 627NM RED NUMERIC 4" datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES SECONDS datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf