Vishay/Dale RNC55H3791BSB14
RNC55H3791BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3791BSB14
Brief Description
RES 3.79K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3791BSB14.pdf
Availability of RNC55H3791BSB14
QUANTITY
RNC55H3791BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3791BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3791BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.79k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3791BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3791BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3791BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3791BSB14
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 90W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 19A TO-220FP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
INS CRIMP ANVIL 7499 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf