Vishay/Dale RNC55H37R9BSB14
RNC55H37R9BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H37R9BSB14
Brief Description
RES 37.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H37R9BSB14.pdf
Availability of RNC55H37R9BSB14
QUANTITY
RNC55H37R9BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H37R9BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H37R9BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H37R9BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H37R9BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H37R9BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H37R9BSB14
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SOJ, 1.79mm pitch datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 2-56 BRASS 5/16" datasheet.pdf
TERM RING TONGUE #8 STUD INSUL datasheet.pdf
IC FPGA 426 I/O 672FBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 220A TO-263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 740MA 290 MOHM datasheet.pdf