Vishay/Dale RNC55H3830BSRE6
RNC55H3830BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3830BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3830BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3830BSRE6
QUANTITY
RNC55H3830BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3830BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3830BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3830BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3830BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3830BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3830BSRE6
RES METAL OX 5W 360 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 144BGA datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 167MHZ VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 100 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.15W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf