Omron Automation & Safety A22L-GW-24-01M
A22L-GW-24-01M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GW-24-01M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GW-24-01M.pdf
Availability of A22L-GW-24-01M
QUANTITY
A22L-GW-24-01M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GW-24-01M
Internal Part NumberEIS-A22L-GW-24-01M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GW-24-01M
Related LinksA22L-GW, A22L-GW-24-01M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GW-24-01M Details Description
Related parts for A22L-GW-24-01M
CONN PLUG 10POS W/PINS CRIMP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 8K 40DIP datasheet.pdf
IC DRIVER HALF-BRIDGE 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 3W DO214AC datasheet.pdf
ACCES CABLE CLAMP PG 11 METAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf