Vishay/Dale RNC55H3830FSBSL
RNC55H3830FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3830FSBSL
Brief Description
RES 383 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3830FSBSL.pdf
Availability of RNC55H3830FSBSL
QUANTITY
RNC55H3830FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3830FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3830FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3830FSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3830FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3830FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3830FSBSL
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC DIFF DRIVER 16-LFCSP datasheet.pdf
IC LI-ION LDO CHRG MGMT 8VSSOP datasheet.pdf
CAP ROUND INDICATOR AMBER CLR datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 35V X5R 0402 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E ORANGE datasheet.pdf
MODEM 1XRTT CDMA 5V SPRINT datasheet.pdf
TE-HT206RW-108 datasheet.pdf
FUSE 200A 660V AC / 350V DC BS88 datasheet.pdf