Microchip Technology PIC24FJ32MC104-I/TL
PIC24FJ32MC104-I/TL picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ32MC104-I/TL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44VTLA
Datasheet Download
PIC24FJ32MC104-I/TL.pdf
Availability of PIC24FJ32MC104-I/TL
QUANTITY
PIC24FJ32MC104-I/TL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ32MC104-I/TL
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ32MC104-I/TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 06/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package44-VTLA (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ32MC104-I/TL
Related LinksPIC24FJ32, PIC24FJ32MC104-I/TL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ32MC104-I/TL Details Description
Related parts for PIC24FJ32MC104-I/TL
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 51PF 150V 0606 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 100V 40A DO5 datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf