Vishay/Dale RNC55H3831FRRSL
RNC55H3831FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3831FRRSL
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3831FRRSL.pdf
Availability of RNC55H3831FRRSL
QUANTITY
RNC55H3831FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3831FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3831FRRSL
Standard Package100
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3831FRRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3831FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3831FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H3831FRRSL
CONN RECEPT 12POS .093 PANEL MNT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EMI FILTER 10000PF C TYPE datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 680K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf