Vishay/Dale RNC55H3832DSRSL
RNC55H3832DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3832DSRSL
Brief Description
RES 38.3K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3832DSRSL.pdf
Availability of RNC55H3832DSRSL
QUANTITY
RNC55H3832DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3832DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3832DSRSL
Standard Package100
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3832DSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3832DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3832DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3832DSRSL
DIODE VARIABLE CAP CC SOT23-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.2K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 750MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PST 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.48 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 60W datasheet.pdf
CABLE 6COND 16AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 178POS GOLD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf