Vishay/Dale RNC55H3882BSRSL
RNC55H3882BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3882BSRSL
Brief Description
RES 38.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3882BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3882BSRSL
QUANTITY
RNC55H3882BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3882BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3882BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3882BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3882BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3882BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3882BSRSL
VARISTOR 184.5V 400A 3225 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
BRACKET UNIV L ALUMINUM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMCJ datasheet.pdf
16AWG 19/.0117 7C FOIL SHLD 100' datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 350VAC 72VDC datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf