Vishay/Dale RNC55H3901BSRE6
RNC55H3901BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3901BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3901BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3901BSRE6
QUANTITY
RNC55H3901BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3901BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3901BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3901BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3901BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3901BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3901BSRE6
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.3A 155 MOHM datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf