Vishay/Dale RNC55H3920BRB14
RNC55H3920BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3920BRB14
Brief Description
RES 392 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3920BRB14.pdf
Availability of RNC55H3920BRB14
QUANTITY
RNC55H3920BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3920BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3920BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3920BRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3920BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3920BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3920BRB14
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 1.5V 0.6A SOT25 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf