Vishay/Dale RNC55H3920FRB14
RNC55H3920FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3920FRB14
Brief Description
RES 392 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3920FRB14.pdf
Availability of RNC55H3920FRB14
QUANTITY
RNC55H3920FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3920FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3920FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3920FRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3920FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3920FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3920FRB14
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 8BIT 20-TSSOP datasheet.pdf
HEADER DUAL 26POS LOW PROFILE datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V 10% BX 1805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1 OHM 0804 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 44POS GOLD datasheet.pdf