Vishay/Dale RNC55H3921BRBSL
RNC55H3921BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3921BRBSL
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3921BRBSL.pdf
Availability of RNC55H3921BRBSL
QUANTITY
RNC55H3921BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3921BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3921BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3921BRBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3921BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3921BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H3921BRBSL
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
THERMAL PAD 25X25X2MM datasheet.pdf
50.8MM X 41.91MM 1=25/PK datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 5MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES 280K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 200MW SOD323 datasheet.pdf