Vishay/Dale RNC55H3921BSR36
RNC55H3921BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3921BSR36
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3921BSR36.pdf
Availability of RNC55H3921BSR36
QUANTITY
RNC55H3921BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3921BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3921BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3921BSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3921BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3921BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3921BSR36
PLUG DUAL BANTAM/SINGLE WE310 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2.7A 92 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-2730 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
POWER TOGGLE SWITCH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf