Vishay/Dale RNC55H3921FSR36
RNC55H3921FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3921FSR36
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3921FSR36.pdf
Availability of RNC55H3921FSR36
QUANTITY
RNC55H3921FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3921FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3921FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3921FSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3921FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3921FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3921FSR36
SIDACTOR BI 400V 400A QFN SMD datasheet.pdf
CABLE PLUG BLANK M50 PLAST EXE datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 60V 1A 6-DIP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 56 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC AFE 24BIT 64KSPS 20-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf