Vishay/Dale RNC55H3923FSR36
RNC55H3923FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3923FSR36
Brief Description
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3923FSR36.pdf
Availability of RNC55H3923FSR36
QUANTITY
RNC55H3923FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3923FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3923FSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)