Vishay/Dale RNC55H3972BSRSL
RNC55H3972BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3972BSRSL
Brief Description
RES 39.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3972BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3972BSRSL
QUANTITY
RNC55H3972BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3972BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3972BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3972BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3972BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3972BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3972BSRSL
RECTIFIER BRIDGE 1.5A 50V RB-15 datasheet.pdf
TRANSFORMER FOR CS 8401,2:8411 datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS SP-NO 100MA 4-SOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 12 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf