Vishay/Dale RNC55H3973BSB14
RNC55H3973BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3973BSB14
Brief Description
RES 397K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3973BSB14.pdf
Availability of RNC55H3973BSB14
QUANTITY
RNC55H3973BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3973BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3973BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)397k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3973BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3973BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3973BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3973BSB14
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADR 130PS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 3A 125V datasheet.pdf