Vishay/Dale RNC55H3973BSBSL
RNC55H3973BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3973BSBSL
Brief Description
RES 397K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3973BSBSL.pdf
Availability of RNC55H3973BSBSL
QUANTITY
RNC55H3973BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3973BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3973BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)397k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3973BSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3973BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3973BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3973BSBSL
TRIAC SENS GATE 200V 6A TO252 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RCVR/EQUALZR TRPL DIFF 28-QFN datasheet.pdf
IC DVI/HDMI 4 TO 1 SW 100-TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 18AWG datasheet.pdf
DNJ ADAPTOR datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-6" CLEAR datasheet.pdf
SENSOR CABLE datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf