Vishay/Dale RNC55H3973BSRSL
RNC55H3973BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3973BSRSL
Brief Description
RES 397K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3973BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3973BSRSL
QUANTITY
RNC55H3973BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3973BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3973BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)397k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3973BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3973BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3973BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3973BSRSL
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 240MA 600 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN MINI OSP PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 576 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 3COND CLEAR 50' datasheet.pdf
SENSOR HEAD 9M 790MM IP-67 datasheet.pdf
BOARD EVAL FT800 4.3 LCD BLK BZL datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL FRNT MNT 3POS SKT-WIRE .5M datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf