Vishay/Dale RNC55H3992BSRE6
RNC55H3992BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3992BSRE6
Brief Description
RES 39.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3992BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3992BSRE6
QUANTITY
RNC55H3992BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3992BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3992BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3992BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3992BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3992BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3992BSRE6
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A TIN T/H datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT MX515 datasheet.pdf
CABLE QSFP ACTIVE 10 METERS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf