Vishay/Dale RNC55H4001BSRE6
RNC55H4001BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4001BSRE6
Brief Description
RES 4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4001BSRE6.pdf
Availability of RNC55H4001BSRE6
QUANTITY
RNC55H4001BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4001BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4001BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4001BSRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4001BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4001BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4001BSRE6
IC POT DGTL SGL 256POS 14-TSSOP datasheet.pdf
LED LASER CONV LENS 850NM T-1 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
RES 174 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7S 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 66POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP CER 62PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf